تحلیل گر کسب و کار کیست؟

پاسخ به این سوال، مشابه پاسخ به این سوال است که مدیر پروژه کیست؟! تحلیل گر کسب و کار یک نقش است و نه یک شغل درست مانند مدیر پروژه.  مدیر پروژه فارغ از شغلی است که یک فرد در سازمان بر عهده دارد. ( البته در سازمانهای پروژه محور شغلهایی نیز با این عنوان وجود دارد.)  این نقش با وجود پروژه معنی دارد و پس از پایان پروژه نقش نیز پایان می یابد. مدیر پروژه فارغ از اینکه در چه نوع پروژه ای است یک سری دانش و مهارتهای عمومی مدیریت پروژه دارد و از طرفی بنا به ویژگی های فنی پروژه در حوزه تخصصی پروژه دانش و تجربه دارد.

اما تحلیلگر کسب و کار، تحلیل گر کسب و کار هم یک نقش است. یک نقش که آن هم در یک پروژه تعریف می شود، و وظیفه اش را حتی پیش از مدیر پروژه و قبل از اینکه هنوز پروژه به صورت رسمی شروع شده باشد آغاز می کند.

در حالیکه یک مدیر پروژه مسئول به نتیجه رساندن یک پروژه است یک تحلیل گر کسب و کار مسئول به نتیجه رسیدن محصولی است که پروژه برای آن تعریف شده است. از این منظر محدوده کار تحلیل گر کسب و کار فراتر از مدیر پروژه است، کارش پیش از مدیر پروژه شروع می شود و پس از پایان کار پروژه  همچنان کارهایی است که باید انجام دهد!

تحلیلگر کسب و کار دقیقا چه کار می کند؟

به صورت خلاصه وظیفه اصلی تحلیلگر کسب و کار شناسایی مشکلات، فرصت ها یا خواسته هایی است که حوزه کسب و کار دارد، ارزیابی راهکارهای ممکن و ارائه طرح کلان از راهکار مناسب، استخراج و ارائه دقیق نیازمندیهای ذینفعان و به کمک آن، هدایت و نظارت فنی بر پروژه یا پروژه هایی که قراراست راهکار را محقق کنند. حال بنا به اینکه تحلیل گر در چه حوزه کسب و کار فعالیت می کند، باید تخصص مرتبط با آن حوزه را نیز داشته باشد.

به صورت آیتمی وظایف یک تحلیل گر کسب و کار شامل :

  • شناسایی و تبیین مشکلات یا فرصت ها (شناسایی تمامی ذینفعان، علل ریشه ای مشکل و …)
  • ارزیابی راهکارها و تصمیم سازی برای انتخاب راهکار مناسب (ارزیابی از حیث تکنولوژی، هزینه، شرایط سازمانی)
  • استخراج نیازمندیهای کسب و کار (تا سطح تعیین وظیفه مندی ها و غیر وظیفه مندیهای اصلی راهکار )
  • مشارکت در تبیین نحوه پیاده سازی راهکار (تدوین برنامه مدیریت پروژه، انتخاب مجری و …)
  • همراهی و نظارت بر روند پیاده سازی راهکار

چنین فردی با وظایفی که برای آن تعریف شد حتما باید دارای شایستگی ها و مهارتهای خاصی باشد. برای شناخت این صلاحیت ها رجوع کنید به مقاله “آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

چرا به تحلیلگر کسب و کار نیاز داریم؟

برای اهمیت وجود نقشی به عنوان تحلیلگر کسب و کار تنها به ارائه یک آمار اکتفا میکنم. طبق آمار موسسه PMI که یک موسسه معتبر در زمینه مدیریت پروژه در سطح جهان است، نزدیک به ۴۰ درصد علت شکستهای پروژه ها به دلیل ضعف در شناسایی صحیح نیازمندیها است. در حالیکه گنجاندن تحلیل کسب و کار در پروژه باعث بهبود چشمگیر خروجی های پروژه و موفقیت آن شده است.

تحلیل گر کسب و کار

مقایسه نقش تحلیل گر کسب و کار با مدیر پروژه

چه مشاغلی نقش تحلیل گر کسب و کار را دارند؟

تحلیل گر کسب و کار نقشی است که افراد در شغلهای مختلف در صورتیکه بخواهند کاری که در بالا اشاره شد (شناسایی نیازمندیها و ارائه راه حلی برای رفع آنها) را در حوزه کاریشان انجام دهند باید لباس آن را به تن کنند. با این وصف تقریبا همه مدیران ارشد باید بتوانند در مقاطعی نقش تحلیل گر کسب و کار را داشته باشند. مدیران پروژه ها نیز باید تحلیل گران خوبی باشند و تمام مشاغلی که در طراحی یک محصول یا خدمت دخیل هستند برای موفقیت در کارشان حتما باید نقش تحلیل گر کسب و کار را به خوبی ایفا کنند.

تحلیل گر کسب و کار، به نامهای دیگری نیز شناخته می شود. تحلیل گر سیستم، مهندس سیستم، معمار کسب و کار، معمار سازمان، مدیر محصول، مشاور مدیریت و … هر چند هر کدام از این عناوین در ادبیات های مختلفی تعریف شده  اند اما در عمل کار مشابهی را انجام می دهند، شناسایی نیازمندیهای سازمان و ارائه راه حلی برای رفع آنها

نقش تحلیلگر کسب و کار هر چند بیشتر در حوزه  فناوری اطلاعات و پروژه های سیستم های اطلاعاتی شناخته می شود (احتمالا شما هم که دارید این مقاله را میخوانید مرتبط با این حوزه هستید!) اما این نقش می تواند و (باید) در هر نوع پروژه ای وجود داشته باشد. چرا که یک پروژه مجموعه ای از نیازهاست که باید به درستی شناسایی شده و در ادامه راهکار مناسبی برای پاسخ به آن تعریف و پیاده سازی شود.

پس، از این به بعد اگر صحبتی از یک پروژه به میان آمد، همانطور که به فکر یک مدیر پروژه برای آن هستید به فکر یک تحلیل گر کسب و کار نیز برای آن باشید. (ممکن است یک نفر هر دو نقش را بر عهده بگیرد، مهم این است که وظایف این نقش در پروژه دیده شود.)

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *