بهبود فرایندهای کلنگی سازمان !

همایون کاتوزیان در کتاب، ایران جامعه کوتاه مدت، به یکی از ویژگی مهمی که باعث عقب افتادگی های جدی ایران در دوره های گذشته و حال شده است اشاره می کند و آن ویژگی را نگاه کوتاه مدت داشتن و نفی و رد گذشته می داند. به تشبیه این نویسنده، هر کسی که مسند قدرت در این جامعه را بر عهده می گیرد به ایران به عنوان یک خانه کلنگی نگاه می کند. ویژگی خانه کلنگی این است که  از نظر ساخت ارزشمند نیست، باید آنرا کوبید و خانه ای از نو بنا نهاد. همین نگاه در ساختارهای اجتماعی و  اقتصادی ایران نیز به خوبی دیده می شود. فرد جدیدی که در جایی منصوب می شود اولین اقدامش توصیف خرابه ای است (یا به تعبیر کاتوزیان،خانه کلنگی است)  که تحویل گرفته و پس از آن تخریب آن خرابه و ساختن عمارتی که چند صباح دیگر خانه کلنگی برای نفر بعدی خواهد بود. این کار یعنی، کتمان و چشم پوشی از همه سرمایه هایی که صرف ایجاد سیستم قبلی شده است. یعنی همه چیز از نو که در بهترین حالت، اگر خانه جدید بهتر از قبلی بشود حداقلش این است که سرمایه های قبلی از دست رفته اند.

این موضوع به حوزه سازمان نیز قابل تعمیم است. هر چند تغییرات همیشه مطلوب جلوه داده می شود و حمایت میشود اما در بسیاری از تغییراتی که در سازمان انجام می شود، چشم به روی تمام سرمایه های بالقوه و بالفعل قبلی بسته می شود. تماما صحبت از کارهای جدید است کارهایی که انجام نمی شده و باید بشود و کارهایی که میشده و نباید ادامه یابد و در بسیاری موارد مصداق این ضرب المثل می شویم که  برای یادگرفتن راه رفتن کبک راه رفتن خودمان را هم فراموش می کنیم.

روی سخنم با کسانی است که مسئول تحول و تغییر در سازمان ها هستند. قطعا همه سازمانها به ویژه سازمانهای ما، جا برای بهتر شدن و تغییرات  دارند، اما باید در نظر داشت که در هر بهبودی به گذشته و سبقه فعالیتهای قبلی نیز توجه کرد. به تجربه ها و شکست ها، به موفقیت های قبلی. در اقتصاد مهندسی دربررسی گزینه های اجرای یک فعالیت اقتصادی همواره گزینه ای به نام عاک (عدم انجام کار) وجود دارد یعنی چه بسا در موارد زیادی درست ترین کاری که می توان انجام داد انجام ندادن آن اقدام است و این خود درک بالایی می خواهد از مفهوم تغییر.

پس دفعه بعدی که قرار شد یک فرایند را بهبود دهید، ساختار سازمانی را متحول کنید، سیستم های اطلاعاتی را زیر و رو کنید، ماموریتهای شرکت را بازنگری کنید و فناوریهای را گردگیری کنید، این نکته را پس ذهنتان داشته باشید که همه چیزهایی که در گذشته ایجاد شده است بد نیستند قطعا می توان از بخشی از آنها به شکل بهتری بهره مند شد، آنها را نفی نکرد بلکه تکمیل کرد.

خانه ها را به جای خراب کردن تکمیل کنیم.

 

موفق باشید.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *